zmień miasto
Jesteś tutaj:
ZNAJDŹ OFERTĘ PRACY
Rodzaj pracy
 
 
Branża
BRANŻE

Czy na zachodniej granicy wciąż lepiej pracować w Niemczech?

czwartek, 22-02-2018 (00:00:00) | komentarze (0)


Przyjęło się już, że mieszkańcy przygranicznych miast, takich jak Zielona Góra, wciąż bardzo często poszukują dla siebie pracy zagranicą – w Niemczech. Wciąż również trwa w najlepsze mit, że to właśnie tam można znaleźć najlepiej płatną pracę, a na pewno zdecydowanie lepiej płatną niż w polskich przedsiębiorstwach. Czy nadal jest to jednak prawdą?

Czy na zachodniej granicy wciąż lepiej pracować w Niemczech?

Wyższe zarobki, ale nie wszędzie

W Niemczech faktycznie dalej można lepiej zarobić ze względu na inną walutę, w jakiej wypłacana jest pensja, jednak trzeba pamiętać, że jest tak w przypadku nie każdej niemieckiej krainy geograficznej oraz nie zawsze całoroczne. Część najlepiej opłacanych prac jest zdecydowanie pracą sezonową. Przykładem takich prac są popularne plantacje warzyw czy kwiatów, do których mieszkańcy Zielonej Góry (https://www.gowork.pl/praca/zielona-gora;lw sezonie bardzo często się wybierają, po latach znając już najlepsze miejsca zatrudnienia. To bardzo „łatwy” pieniądz pod względem umiejętności – nie jest wymagana w zasadzie żadna znajomość języka niemieckiego. Również niewielka znajomość języka jest potrzebna w przypadku pracy magazyniera czy pracy w fabrykach. Tutaj możliwości zarobienia dobrych pieniędzy również poza sezonem będzie znacznie więcej.

Landy wschodnie czy zachodnie?

Wbrew pozorom to właśnie landy zachodnie są znacznie bardziej zaludnione przez naszych rodaków niż wschodnie. Powód jest bardzo prozaiczny – na wschodzie zwyczajnie brakuje zatrudnienia, a miejsca pracy, które są dostępne, wymagają zwykle naprawdę dobrej znajomości języka niemieckiego. Bardzo prawdopodobnym jest, że taki stan rzeczy związany jest z historią – NRD podczas podziału wiele straciło i było w znacznie gorszej sytuacji. Mimo tego każdego dnia Polacy utrzymują się z pracy na przykład w Berlinie.

Najbardziej opłacalne zawody

W tym temacie niewiele się zmienia od lat – wciąż najbardziej poszukiwani oraz najchętniej przyjmowani do prac są budowlańcy i to oni mogą liczyć na zarobki rzędu czternastu euro na godzinę. Nieco mniej dostają lakiernicy oraz malarze – trzynaście euro, a dekarze jakieś dwa euro mnie. Obecnie najniższą proponowaną stawką jest osiem i pół euro na godzinę.

Artykuł Zewnętrzny

Komentarze, opinie, wypowiedzi (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Dodaj opinię

Brak komentarzy. Bądź pierwszy i dodaj komentarz.

FB dlaMaturzysty.pl reklama