Dzieje się - Kino

Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego Quest Europe

2007-07-16 11:44:02 | Zielona Góra

 W dniach 6 lipca - 26 sierpnia 2007 zapraszamy na pokazy filmowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kina Autorskiego Quest Europe w Zielonej Górze.


Nazwa festiwalu zaczerpnięta została od jednego z gatunków filmu fantasy, będącego opowieścią o wędrówce bohatera przez świat, której celem jest wypełnienie jakiejś szlachetnej misji. Taką szlachetną misją jest dla nas ten festiwal. Robimy go z miłości do kina. Każdy, kto złapał już w rękę kamerę, odepchnąwszy się od rzeczywistości i poszybował poza tu i teraz przez magiczne oko obiektywu, wie o czym mowa.. Świat filmu wciąga jak zaczarowana kraina ulepiona z marzeń, pielęgnując w nas to co, poza rozwojem i zdobywanym doświadczeniem, najcenniejsze – wrażliwość i ciekawość dziecka.

Quest Europe jest festiwalem koncentrującym się na opowiadaniu o człowieku i poszukiwaniu odrębności kulturowej w kinematografii Europy i świata, będąc przestrzenią ścierania się różnych form kreowania filmowej rzeczywistości przez niezależnych, bezkompromisowych twórców, tworzących poza agresywnym przemysłem i rządzą wielkiego kasowego sukcesu. To festiwal dla widza wymagającego, szukającego w sztuce nowych rozwiązań, ciekawych i niebanalnych znaczeń, inspiracji, wielowymiarowości. Chcemy zwrócić uwagę publiczności na nowe zjawiska artystyczne oraz w piękny i mądry sposób ożywić latem Zieloną Górę. Będziemy pokazywać w szczególności kino ciepłe, pogodne, zabawne. Nie będziemy też unikać tematów aktualnych i trudnych. W programie znajdą się filmy poruszające m.in. tematykę homoseksualizmu, masowej emigracji z Polski, problemów mniejszości narodowych, odłamów religijnych. Staramy się dobierać filmy, które o wymienionych tematach opowiadają w sposób ciepły i pogodny, ucząc nas spojrzeć na nieco odmienny świat z większą cierpliwością i zrozumieniem.

 


Program:

piątek, 6 lipca, godz. 21-23, Deptak, ul. Kazimierza Wielkiego 22, Plac przy Biurze Wystaw Artystycznych
godz. 20

Otwarcie Festiwalu: Filmowy Wodospad Dźwięku - Koncert

godz. 21
"Czeka a nas świat" reż. Robert Krzempek
Piotruś, 30-letni bezrobotny mężczyzna, mieszka samotnie w kawalerce na śląskim blokowisku. Utrzymuje go matka, która co miesiąc oddaje mu połowę swojej renty. Ponieważ matka wyjeżdża do sanatorium, Piotruś musi przeżyć miesiąc na własny rachunek.
Wyst: Jerzy Trela, Cezary Żak, Bartosz Żukowski, Sebastian Pawlak, Jerzy Łapiński, Henryk Gołębiewski

godz. 22.45
"Maestro" reż. Geza M. Toth- węgierska animacja nominowana do Oskara


piątek, 13 lipca, godz. 21-22.30, Deptak, ul. Kazimierza Wielkiego 22, Plac przy Biurze Wystaw Artystycznych


Offskarowa Noc - Filmy nagrodzone na Międzynarodowym Forum Filmów Faburanych Oskariada w Warszawie:

"W pogoni za Acid Drinkers" - reż. Art Fabryczna, wyst. Acid Drinkers, Kuba Wojewódzki, Michał Figurski, Kazik Staszewski, Małgorzata Ostrowska, Maciej Maleńczuk, Jacek Chrzanowski, Wejmann Przemek
Dokument o Acid Drinkers. Warto posłuchać, co sądzą o zespole inne gwiazdy polskiego showbiznesu - Kuba Wojewódzki, Kazik Staszewski czy Maciej Maleńczuk. W tym zrealizowanym przez poniatowską grupę Fabryczna Art dokumencie o jednej z najpopularniejszych polskich kapel zobaczymy portrety członków zespołu, zdjęcia z trasy i tłumy fanów.

"Kilka prostych słów" , reż. Anna Kazejak-Dawid
Niespełnione marzenia, miłości i nadzieje - troje ludzi szukających drogi pomiędzy sobą nawzajem i w końcu tę drogę odnajdujących.

godz. 22.30

"Swoimi słowami" reż. Artur Pilarczyk
Młode małżeństwo przeżywa trudny okres w swoim związku. Obije nie potrafią się odnaleźć w tej nowej dla nich sytuacji. Czy wyjście na które się decydują na pewno jest najlepsze?



Niedziela, 15 lipca, godz. 21-23, Piekarnia Cichej Kobiety (ul. Fabryczna 13, Zielona Góra, Plac Przy Galerii Art.)


"Nienawidzę rock'n'rolla" - dokument o zespole T' Love, reż. Kamil Brzózka oraz filmy dyplomowe studentów ASP w Poznaniu:
"Muka", reż. Natalia Wikoszewska; "Crack of doom", reż. N.Wilkoszewska, "Szepty", reż. Inga Michałowska, "Ściany", reż. Magdalena Deput, "Fin no message", reż. Mariusz Hermasz, "Pasy", reż. Piotr Bałczak, "Masa", reż. Wojciech Bąkowski, "Pętla", reż. Wojciech Bakowski, "Czekając na jokera", reż. Joanna Kożuch, "Garbus", reż. Joanna Polak, "Autoportret", reż. Aleksandra Schulz, "Oddanie", reż. Łukasz Jankowski, "Some Way", reż. Wojciech Hoffman, "Zeżarło", reż. Arkadiusz Nowakowski



piątek, 21 lipca, godz. 21-23, Deptak, ul. Kazimierza Wielkiego 22, Plac przy Biurze Wystaw Artystycznych

Telewizja Kino Polska przedstawia - Młode Kadry - co za historie". Etiudy studentów wydziału reżyserii UŚ im. K. Kieślowskiego w Katowicach

"Place", reż. Ryszard Stecura
Chłopak i dziewczyna podróżują autostopem. Kierowca luksusowego samochodu proponuje im dziwną grę, w której stawką jest...palec.

"Rzeźnik w czasie", reż. Tadeusz Śliwa
Inspirowana słynnym filmem "Delicatessen" Marca Caro i Jean-Perre'a Jeuneta historia grubego rzeźnika i jego młodego czeladnika. Rzeźnik jest najważniejszy nie tylko dlatego, że rozdziela mięso. Przede wszystkim dlatego, że kontroluje czas.

"Test", reż. Wojciech Szarski
Na uroczystej kolacji z jego rodzicami, ona oznajmia wszystkim, że jest w ciąży. Rodzice się cieszą, on niespecjalnie. Czyżby jej nie kochał? Czy chce się jej pozbyć ze swojego życia? Umawia się z obcymi dziewczynami przez Internet i robi to tak, żeby ona o tym wiedziała. Historia niedojrzałego chłopca i kochającej go kobiety.

"Kochamy się", reż. Karol Wasilka
Heniu -nieudacznik, żyjący pod pantoflem żony, stara się odzyskać swoje pieniądze od osiedlowego gangstera (Borys Szyc). Pod wpływem licznych upokorzeń zachodzi w nim przemiana - staje się bezwzględnym egzekutorem. Czy długo wytrwa w nowej roli?



Niedziela, 22 lipca, godz. 21-23, Piekarnia Cichej Kobiety (ul. Fabryczna 13, Zielona Góra, Plac Przy Galerii Art.)


Nagradzane na świecie oryginalne projekty z Serbii, Rosji, Kanady, Irlandii, Niemiec, Węgier, Czech, Japonii, Holandii, Francji - filmy nagrodzone na Busho Film Festiwal


piątek, 27 lipca, godz. 21-23, Deptak, ul. Kazimierza Wielkiego 22, Plac przy Biurze Wystaw Artystycznych


"Summer in Berlin", reż. Andreas Dresen
Gorące lato w Berlinie. Młoda kobieta opiekująca się starszymi, Nike i bezrobotna samotna matka Katrin są sąsiadkami i najlepszymi przyjaciółkami. Obie poszukują mężczyzny swych marzeń, skoro już wymarzony zawód się nie sprawdził. Na balkonie od Nike spędzają letnie wieczory, opowiadają, piją, śmieją się i narzekają. Do momentu, aż w ich życiu pojawia się kierowca ciężarówki, Ronald.

Niedziela, 29 lipca, godz. 21-23, Piekarnia Cichej Kobiety (ul. Fabryczna 13, Zielona Góra, Plac Przy Galerii Art.)

Krótkometrażowe filmy fabularne i eksperymentalne nagrodzone na Busho Film Festiwal - part 2

piątek, 3 sierpnia, godz. 21-23, Deptak, ul. Kazimierza Wielkiego 22, Plac przy Biurze Wystaw Artystycznych

Karuzela z Celuloidu, czyli kupa śmiechu w Filmowym Dworze!

"3 km do raju", reż. Rafał Jerzak
Trzej koledzy z wioski całe dnie spędzają na dysputach o wszystkim i zdobywaniu funduszy na zakup taniego wina.

"Manna", reż. Hubert Gotkowski
Marcin budzi się w środku lasu, w tajemniczym samochodzie. Nie wie dlaczego, skąd i po co się tam znalazł. Po chwili dowiaduje się, że nie tylko on znajduje się w takiej sytuacji. Dość szybko przekonuje się, że w lesie dzieją się dziwne rzeczy.

"Hiszpania", reż. Beniamin Krela
Historia młodego chłopaka, który przyjeżdża ze wsi do Wrocławia i dostaje pracę w szalecie miejskim. Tak zaczynają się jego śmieszne, ale i tragiczne, perypetie.



Niedziela, 5 sierpnia, godz. 21-23, Piekarnia Cichej Kobiety (ul. Fabryczna 13, Zielona Góra, Plac Przy Galerii Art.)

Magiczne Miejsca, Magiczni Ludzie - Filmy Wojciecha Staronia

"Syberyjska lekcja"
Ona - nauczycielka języka polskiego, on - absolwent szkoły filmowej, wydziału reżyserii. Ku zaskoczeniu wszystkich postanawiają pojechać na Syberię by tam pracować - ona zamierza uczyć polskiego, on ma zrobić o tym film.
Jedynym znanym na Syberii świętem jest Dzień Kobiet, który fetuje się tam uroczyście, przez kilka dni. Szczytem ambicji nastolatek jest bycie policjantkami, bo to daje materialną stabilizację. Świat bez ideałów, w którym od niepamiętnych czasów strach przesłaniał wszystko, co wzniosłe, i przepełniona poczuciem misji młoda dziewczyna, której poczucie jej wypełniania i obecność ukochanego zastępuje braki.

"El Missionero"
Opowieść o życiu misjonarza w Boliwii, o zamkniętym, pełnym tajemnic świecie Andów, ale przede wszystkim o niezwykłej sile ducha ojca Kazimierza Strzępka, który z wielkim poświęceniem pracuje tam od 15 lat. Jego posługa kapłańska wymaga nie tylko wielkiej wiary i pokory. Większość czasu ojciec Kazimierz spędza w samochodzie, podróżując z wioski do wioski. Czasem po dotarciu na miejsce okazuje się, że ludzie go nie potrzebują, zmienili wyznanie, przeszli do sekty. Niepowodzenia to również chleb powszedni misjonarza. Podobnie jak samotność.

Po filmach spotkanie z reżyserem.


piątek, 10 sierpnia, godz. 21- 23, Deptak, ul. Kazimierza Wielkiego 22, Plac przy Biurze Wystaw Artystycznych

"Poza ciszą", reż. Piotr Ryczko
Zamrożona relacja między ojcem i synem dostaje nowy impuls, gdy syn znajduje dawno ukrytą tajemnicę w domu ojca.

"Off", reż. Mathias Mezler
Autorska opowieść o człowieku, który oddaje się bez reszty realizowaniu pasji, jaką jest robienie filmów. Marcin Tomczak reżyseruje właśnie swój kolejny film offowy. Próbując być za wszelką cenę niezależnym, popada w despotyzm.

"Alfa Omega", reż. Mateusz Droba
W pewnym Mieście pojawia się dwóch bliźniaków, jeden z nich podaje się za adwokata działającego w biznesie ubezpieczeniowym, o drugim krążą słuchy, że jest prokuratorem. Kierownik, ironiczny idealista oraz Barmanka, zdołowana marzycielka to ich pierwsze ofiary.

"Historia bez końca", reż. Jacek Cichowski
Oboje są bardzo młodzi. Poznali się na dworcu centralnym w Warszawie. Lena jest Białorusinką, a do Polski przyjechała na studia. Emil jest bezdomny od 3 lat.


Niedziela, 12 sierpnia, godz. 21-23, Piekarnia Cichej Kobiety (ul. Fabryczna 13, Zielona Góra, Plac Przy Galerii Art.)


Filmy studenckie z prestiżowych szkół filmowych w zachodnich Niemczech (prezentacja Film Festiwal Cottbus)

"Berlin Budapest", reż. Rita Lengyel
Mari przyjeżdża z Węgier do Berlina na spotkanie starej namiętności, spotyka niemiecką dziewczynę Balinta, która jest w ciąży I jej przyjaciela

"Fish soup", reż. Alexej Tchernyi, Ulu Braun
Stara włoska bajka przeniesiona na ekran. Ludność pilnie przygotowuje spektakularne wydarzenie - podwodne, w powietrzu, wzdłuż wybrzeża. Opowieść z elementami dokumentalnymi, fikcyjnymi I animowanymi.

"Tching Tchang", reż. Alexej Techerny
Masowe migracje, zachodnie kraje zmieniają stolice , Niemcy stają się środkowym mocarstwem.

"Hog heaven", reż. Monika Anna Wojtyllo
Historia Adama i Ewy, w stylu muzycznego przekomarzania. Adam i Ewa to polscy studenci, zarabiają na życie sprzątając, a Bóg jest dyrektorem supermarketu sprzedającym modyfikowane owoce

"Coals, cans black holes", reż.Jakub Bejnarowicz, Agnieszka Gomulka
Czterech emerytowanych górników wykopuje dziurę w polskiej ziemi - ale własnoręcznie zrobiona mina jest ciężką I niebezpieczną pracą
Krótkometrażowe filmy fabularne i eksperymentalne nagrodzone na BUSHO - Budapest Short Film Festiwal na Węgrzech.

Po filmach spotkania z twórcami z Niemiec i przedstawicielami Film Festival Cottbus.


piątek, 17 sierpnia, godz. 21-23, Deptak, ul. Kazimierza Wielkiego 22, Plac przy Biurze Wystaw Artystycznych


"Ewa", reż. M. Talarczyk
Po rozpoczęciu nauki w liceum Ewa odkrywa w sobie pociąg do kobiet. Zaczynają ją interesować ukazujące się w "Playboyu" zdjęcia wykonane przez matkę, intryguje ją także koleżanka z klasy, Ola. Nowe odkrycie odbiera Ewie spokój i budzi strach.

"Wina", reż. Szymon Gonera
Historia oparta na faktach. Dwójka chłopców w wieku 10-13 lat napada na sklepy osiedlowe. Za pomocą pistoletu na kołki dokonują rabunku terroryzując przy tym ekspedientkę...

"Kinski", reż. Przemysław Anusiewicz
Film "Kinski" opowiada historię mężczyzny, który żyje we własnym wykreowanym przez niego świecie. Znika w porwanym przez diabła pociągu jadącym z Warszawy do Sopotu.

"Kolejny dzień", reż. Grzegorz Korczak
Jak co dzień rano Dentysta obserwuje przez okno siedzące na gałęzi orły. Gdy zegar wybija sześć razy, zasiada, przy akompaniamencie kontrabasu, do szlifowania protez. Harmonię zakłóca znienawidzony Kapitan, proszący o rozgrzeszenie...

"Mim", reż. Filip Rudnicki
Historia mima ulicznego, który traci wiarę w sens swojej pracy.


Niedziela, 19 sierpnia, godz. 21- 23, Piekarnia Cichej Kobiety (ul. Fabryczna 13, Zielona Góra, Plac Przy Galerii Art.)


Etiudy Fabularne i Dokumentalne Słuchaczy Lubuskiej Szkoły Telewizji i Filmu oraz Filmiki Komediowe Grzegorza Halamy
Pokazom towarzyszyć będą spotkania z twórcami.


piątek, 24 sierpnia, godz. 21, Deptak, ul. Kazimierza Wielkiego 22, Plac przy Biurze Wystaw Artystycznych

"Jazda" reż. Jan Svrák
Czeski wariant kina drogi

Sobota i niedziela - 25 i 26 sierpnia w zielonogórskim kinie Newa odbędą się projekcje filmów zgłoszonych do konkursu.

Pierwszego dnia odbędzie się też gala wręczenia nagród dla wyjątkowych artystek. Wielkie Ukłony trafią do Krystyny Jandy, Marzeny Trybały i Kingi Preis. W planach jest także występ Grzegorza Halamy. W kinie Newa odbędzie się też spotkanie z Janem P. Kaczmarkiem, kompozytorem muzyki m.in. do "Całkowitego zaćmienia" czy "Marzyciela".

W niedzielę 26 sierpnia odbędzie się też lubuska premiera filmu "Parę osób, mały czas" Andrzeja Barańskiego.

więcej: www.quest-europe.eu


 

Słowa kluczowe: film festiwal aktorzy quest europe
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Ariana Greenblatt
Ariana Greenblatt poczaruje w "Iluzji 3"

Młoda aktorka w obsadzie kontynuacji przebojowej serii.

A Gentleman in Moscow
Ewan McGregor jako "Dżentelmen w Moskwie" na SkyShowtime [WIDEO]

Miniserial oparty jest na bestsellerowej powieści Amora Towlesa.

Spirited Away: W krainie bogÃłw
Nadchodzi Maraton Anime w kinach Helios z kultowymi filmami

Idealna opcja, by nadrobić klasykę gatunku!

Polecamy
Agent Specjalny: Misja Afryka
Jean Dujardin niczym francuski Bond w komedii szpiegowskiej [WIDEO]

"Agent Specjalny: Misja Afryka" wkrótce w polskich kinach!

Śniegu juÅź nigdy nie będzie - twÃłrcy w La Biennale
Małgorzata Szumowska i Michał Englert brylują na La Biennale w Wenecji

Polski film "Śniegu już nigdy nie będzie" jest pokazywany w Konkursie Głównym MFF w Wenecji!

Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Ariana Greenblatt
Ariana Greenblatt poczaruje w "Iluzji 3"

Młoda aktorka w obsadzie kontynuacji przebojowej serii.

A Gentleman in Moscow
Ewan McGregor jako "Dżentelmen w Moskwie" na SkyShowtime [WIDEO]

Miniserial oparty jest na bestsellerowej powieści Amora Towlesa.

Popularne
25 najlepszych filmów wszech czasów
25 najlepszych filmów wszech czasów

Magazyn "Empire" wybrał najlepsze filmy wszech czasów. Zapraszamy do obejrzenia ścisłej czołówki rankingu!

Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi
Najlepsze filmy dla zjaranych ludzi

Dym w płucach często łączy się z oglądaniem filmów. Prezentujemy 20 idealnych filmów na wieczór z zielskiem.

12 najlepszych filmów psychologicznych
12 najlepszych filmów psychologicznych

Przedstawiamy najlepsze filmy psychologiczne, które każdego oglądającego zmuszą do refleksji!