Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Kamil Haładyn z Uniwersytetu Zielonogórskiego pisze z Teneryfy

2018-08-01

W maju tego roku można było usłyszeć o 2 studentach Uniwersytetu Zielonogórskiego – Kamilu Haładynie i Mateuszu Marcinkowskim i ich planowanej letniej praktyce na Teneryfie. Poniżej prezentujemy pierwszą relację Kamila z wizyty na afrykańskiej wyspie .

Studenci UZ - Kamil Haładyn i Mateusz Marcinkowski - przebywają na letniej praktyce w Teneryfie.

Kamil Haładyn i Mateusz Marcinkowski na zboczu wulkanu Teide. Nad nimi majestatyczna Droga Mleczna.

Od 2 tygodni jesteśmy na praktykach astronomicznych na afrykańskiej wyspie Teneryfa. Przez te 14 dni zobaczyliśmy więcej, niż spodziewaliśmy się ujrzeć przez cały okres praktyk. Już pierwszej nocy pojechaliśmy do krateru wulkanu Teide na wysokość 2 200 m. n.p.m., by podziwiać teneryfskie niebo. To oficjalnie najlepsze niebo do obserwacji astronomicznych na świecie. Byliśmy w szoku! Nigdy nie spodziewaliśmy się, że gołym okiem można dostrzec tak wiele gwiazd. Widać ich tak dużo, że z początku nie byliśmy w stanie zlokalizować gwiazdy polarnej. Szukaliśmy znajomych kształtów konstelacji, a nad nami wisiała majestatyczna droga mleczna. Przez kilka dni przyzwyczajaliśmy się do tego widoku. Astronomowie z Travel Tenerife pokazali nam, jak operują teleskopami i jak wyszukują dalekie obiekty bez udziału komputera i automatycznego wyszukiwania. Ręcznie operują teleskopem szybciej, aniżeli skonfiguruje się program w komputerze. Po prostu znają nocne niebo i wiedzą dokładnie, gdzie są poszczególne obiekty, nawet te oddalone o miliony lat świetlnych i niewidoczne gołym okiem.

Po pierwszym tygodniu nauczyliśmy się wyszukiwać kilka wybranych obiektów, zrobiliśmy rewelacyjne time lapsy drogi mlecznej i nie tylko. Mieliśmy także okazję sprawdzić swoją wiedzę, rozmawiając na różnorodne tematy astronomiczne z klientami z każdych stron świata. Po pierwszym tygodniu, pojawił się księżyc a zaraz potem miało miejsce rewelacyjne zjawisko astronomiczne – "krwawe zaćmienie księżyca". Z tej okazji wielu ludzi weszło na wulkan i obserwowało zaćmienie ze ścian krateru. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie.

Pod koniec tygodnia przyszło zamówione przez Travel Tenerife planetarium i w trakcie weekendu przygotowywaliśmy je do pracy. Ma promować wiedzę astronomiczną wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych.

Mieliśmy również okazję poznać cechy charakterystyczne wyspy. Spotkaliśmy się z wielonarodowym Travel Tenerife oraz zwiedzaliśmy południową część wyspy. Kąpaliśmy się w Oceanie Atlantyckim, a nawet skakaliśmy do niego z klifów.

Teneryfa jest różnorodna zarówno pod kątem klimatu, który jest inny w każdej części wyspy, lecz również kultury, narodowości, kuchni i obyczajów.

Charakterystyka życia i pracy jest tutaj inna. Dopiero obserwując prace Travel Tenerife, zdaliśmy sobie sprawę, jak oczywiste dla nas rzeczy mogą okazać się tu niedostępne lub po prostu niefunkcjonujące. Np. Internet jest tu bardzo ograniczony, w sklepach może po prostu czegoś nie być, a na paczki z Europy trzeba czekać nawet kilka tygodni. Wymaga to bardzo dużego planowania i logistyki, jak również szybkiego reagowania na każdy problem.

W przyszłym tygodniu zostanie dostarczony nowy teleskop – astrofotograf, który został specjalnie zamówiony na potrzeby naszych praktyk. Nie możemy się doczekać zdjęć, które dzięki niemu zrobimy. Bedą dostępne na social mediach i kanale YouTube. Oglądajcie!

Kamil Haładyn

Student II roku astrofizyki komputerowej

Wydział Fizyki i Astronomii UZ

Informacje o pobycie Kamila i Mateusza na Teneryfie można śledzić na facebook’u: https://www.facebook.com/astronomyandscience.centre oraz oglądać na kanale YouTube.

ip

fot. Karol Westhpal

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

 
BLOK PROMOWANY
Ziaja - Pielęgnacyjne przysmakiWeź udział w konkursie i wypróbuj kosmetyki z limitowanej zimowej edycji.
Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama