Zmień miasto
Studia Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w lokalnym wydaniu.

Prof. Mariusz Klytta z Technische Hochschule Mittelhessen pierwszym Profesorem Honorowym UZ

2017-05-16

11 maja br. na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyła się uroczystość z okazji 20-lecia współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego i Technische Hochschule Mittelhessen.

Otworzył ją dziekan Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki  UZ dr hab. inż. Marcin Mrugalski, prof. UZ. Wśród gości przybyłych na uroczystość znaleźli się: prof. Matthias Willems – prezydent Technische Hochschule Mittelhessen (THM),  prof. Marian Miłek – rektor PWSZ w Sulechowie, prof. Giorgi Melikidze – prorektor d/s nauki i współpracy z zagranicą UZ, dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ prorektor d/s rozwoju UZ, prof. Mariusz Klytta, (THM), prof. Roma Rinkevičiene z Uniwersytetu Technicznego im. Gedymina w Wilnie (Litwa, VGTU), prof. Dymitry Karpovich z Uniwersytetu Technicznego w Mińsku (Białoruś), dr Anton Rassõlkin z Uniwersytetu Technicznego w Tallinie (Estonia), dr Mariusz Stępień z Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz liczne grono naukowców z WIEA, a także studenci i absolwenci tego Wydziału.

Od początku koordynatorem współpracy zielonogórskiej uczelni i THM po stronie niemieckiej jest prof. Mariusz Klytta. 19 kwietnia br. Senat UZ podjął uchwałę o nadaniu prof. Mariuszowi Klytcie tytułu Profesora Honorowego Uniwersytetu Zielonogórskiego. To pierwszy Profesor Honorowy na UZ. Ten tytuł jest przyznawany osobie, która wniosła znaczny wkład w rozwój Uniwersytetu lub w rozwój współpracy Uniwersytetu z krajowymi lub zagranicznymi ośrodkami naukowymi. Uroczystego aktu wręczania prof. M. Klytcie tytułu Profesora Honorowego Uniwersytetu Zielonogórskiego dopełnili prorektorzy: prof. G. Melikidze i dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ.

Pierwsze kontakty między obu uczelniami miały miejsce w 1996 r. Inicjatywa podjęcia rozmów wyszła od strony niemieckiej, ponieważ wcześniej THM prowadziła podobną współpracę z uczelniami w Anglii i we Francji. Wtedy w Zielonej Górze działała jeszcze Wyższa Szkoła Inżynierska, a jej rektorem był prof. Marian Miłek. Jak się dzisiaj okazało, z prof. M. Klyttą znali się z czasów, kiedy obaj pracowali na Politechnice Śląskiej. Rozmowy przebiegały w serdecznej atmosferze. Rok później funkcjonowała już Politechnika Zielonogórska. Wówczas została podjęta decyzja o uruchomieniu  Zintegrowanych Studiów Zagranicznych. Skorzystali z tego nie tylko studenci.

Cała relacja na http://www.infoserwis.uz.zgora.pl/index.php?prof-mariusz-klytta-z-technische-hochschule-mittelhessen-pierwszym-profesorem-honorowym-uz.

ip

Ciekawe artykuły
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

Niezbędnik studenta
FB dlaMaturzysty.pl reklama