Konkursy - Edukacja

Dobre praktyki - współpraca UZ i LUMEL ALUCAST

2018-07-09 09:18:44 | Zielona Góra

Obróbka ręczna detali to jeden z najbardziej czasochłonnych procesów w produkcji niewielkich precyzyjnych odlewów ciśnieniowych. Jak zautomatyzować ten proces, by skrócić czas i obniżyć koszty produkcji? Kilka miesięcy temu takie zadanie przed studentami Instytutu Budowy i Eksploatacji Maszyn, Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego postawili dr hab. inż. Piotr Kuryło, prof. UZ z Zakładu Automatyzacji Procesów Produkcyjnych IBEM WM UZ oraz kierownictwo LUMEL ALUCAST.

Finał konkursu odbył się 28 czerwca 2018 roku.

Wyzwanie, choć niełatwe, zostało podjęte przez grupę 20 studentów, których podzielono na 4 niezależne zespoły. Podczas zajęć na uczelni i w przedsiębiorstwie żacy mieli możliwość "na żywo" poznać specyfikę procesu i zweryfikować swoje pomysły. W czwartek 28 czerwca br. odbył się finał konkursu zatytułowanego "Koncepcja zrobotyzowanego stanowiska do oczyszczania odlewów".  Każda z zaangażowanych w konkurs grup przedstawiła prezentację i  autorską koncepcję automatyzacji procesu obróbki ręcznej detali. Zdaniem jury najciekawsze rozwiązanie przedstawił zespół w składzie: Anna Belica, Dominik Radzik, Natalia Szczotkarz, Jakub Sykała i Adam Łokaj.

- Realizacja projektu dla LUMEL ALUCAST w ramach zajęć uczelnianych na Wydziale Mechanicznym UZ to innowacyjne i przełomowe przedsięwzięcie, dzięki któremu mogliśmy zmierzyć się z prawdziwymi problemami oraz realiami zakładu przemysłowego. Dodatkową korzyścią płynącą z takich zajęć jest poznanie firmy od środka oraz nawiązanie kontaktów, które pomogą nam w przyszłości zaleźć pracodawcę. Konkurs pozwolił nam również wcielić się w rolę konstruktorów oraz pokazał wszystkie aspekty zawodu od strony praktycznej. Tego rodzaju ciekawe współzawodnictwo to według mnie najlepsza metoda do poruszania inwencji twórczej studentów, czego efektem były przedstawione projekty automatyzacji stanowiska oczyszczania odlewów aluminiowych - powiedział Dominik Radzik, student I roku studiów magisterskich.

ip

fot. materiały prasowe/Uniwersytet Zielonogórski

Słowa kluczowe: projekt, konkurs, finał, zespoły, jury
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Poznaj szczegÃłły konkursu na najlepszą pracę magisterską!
VII edycja Konkursu Magister PAFERE - prace można zgłaszać do końca roku!

Poznaj szczegóły konkursu na najlepszą pracę magisterską!

W konkursie mogą wziąć udział osoby posługujące się językami angielskim i niemieckim.
Rusza 6. edycja Konkursu Lingwistycznego "Tłumacze na start"

W konkursie mogą wziąć udział osoby posługujące się językami angielskim i niemieckim.

Polecamy
NTPP wyłonił „Studencką Gwiazdę Sprzedaży”
NTPP wyłonił „Studencką Gwiazdę Sprzedaży”

O tytuł „Studenckiej Gwiazdy Sprzedaży” w ogólnopolskim konkursie, organizowanym już po raz drugi przez NTPP, walczyło w ostatnich dwóch miesiącach ponad 140 studentów.

Mamy zwycięzcę pierwszej edycji turnieju CodeCraft
Mamy zwycięzcę pierwszej edycji turnieju CodeCraft

Zwycięzcą został programista z Gdańska, Daniel Dymek.

Ostatnio dodane